logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Astoria. Budowa z rozmachem. Raport nr 9
Z potężnego wykopu przy ulicy Królowej Jadwigi wyrasta konstrukcja nowej Astorii. Olimpijski basen wraz z halą o wysokości ponad 14 metrów będzie jednym z najważniejszych elementów związanych z rewitalizacją północnej części Śródmieścia.


Na budowie jeszcze zimą zmontowano trzy żurawie, które każdego dnia transportują tony materiałów budowlanych i elementów konstrukcyjnych. Obecnie wykonawca skupia się na wznoszenie kolejnych żelbetowych słupów i ścian. Równocześnie wykonuje już prace murarskie i dociepleniowe na najniższych kondygnacjach.

Potężna konstrukcja

Widać już jak potężne rozmiary będzie miał nowy olimpijski obiekt. Cały budynek powstaje na planie zbliżonym do prostokąta. Główna część będzie miała długość ponad 70 metrów i szerokość blisko 60 metrów. Wysokość nowego obiektu to ponad 14 metrów.

Sam basen będzie miał długość 50 metrów i szerokość 25 metrów. Niecka  ulokowana będzie na dwóch podziemnych kondygnacjach. Najniższy poziom (-2) ma być zarezerwowany przede wszystkim dla urządzeń technicznych. Na poziomie -1  dodatkowo znajdą się między innymi pomieszczenia socjalne oraz hangar dla kajaków wraz z warsztatem. Większość pomieszczeń dedykowanych osobom korzystających z basenu znajdzie się na poziomie parteru (w tym prysznice, sauny, gabinety odnowy biologicznej, szatnie, kasy). Na piętrze znajdą się widownia, centrum zarządzania, sale szkoleniowe, siłownia, biura, magazyny). Dach wypożyczalni sprzętu wodnego przylegającej do nabrzeża Brdy stanie się jednocześnie eleganckim tarasem widokowym.

Dla sportowców i bydgoszczan

Nowa Astoria stanie się największym basenem w regionie. Niecka będzie miała olimpijskie wymiary. Tory o długości 50 metrów zapewnią możliwość profesjonalnego treningu najlepszym sportowcom. Pływacy będą mogli odbywać zgrupowania na miejscu. W kompleksie funkcjonować będą m. in. przystań kajakowa, hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt. Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Miejscowo przygłębione dno do głębokości 6 metrów sprawi też, że Astoria będzie doskonałym miejscem do treningu dla nurków, w tym służb ratowniczych.Nowoczesne rozwiązania pozwolą też dzielić basen na kilka mniejszych części o zróżnicowanej głębokości dna. W ten sposób obiekt będzie pełnił również ważna funkcję rekreacyjna i planowane jest jego szerokie udostępnienie mieszkańcom.  Obok basenu ma funkcjonować rozbudowana zewnętrzna strefa rekreacji.

Nowoczesny obiekt doskonale wpisze się w inne działania związane z rewitalizacją Śródmieścia i terenów nadrzecznych. Duża część zadań w tej części Bydgoszczy udało się już zrealizować (nowy dworzec, linia tramwajowa do pętli przy Rycerskiej, przebudowa bulwarów, remonty ulic i kamienic).

Kolejny etap przed nami

Prace nad nową Astorią rozpoczęły się latem ubiegłego roku. Wcześniej prowadzono szereg robót wyprzedzających usprawniających proces inwestycyjny (rozbiórki starych zabudowań, przeniesienie trafostacji, przyłącza, wylot wody basenowej). Zakończenie wszystkich prac nad pierwszym etapem inwestycji planowane jest w przyszłym roku.  Trwają też prace nad dokumentacją projektową basenów zewnętrznych. Na tym etapie wprowadzamy też zaakceptowane rozwiązania, które zgłosili mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych. Gotową dokumentacją dysponować będziemy w przyszłym roku. Umożliwi ona zlecenie II etapu prac budowlanych na terenach od nowej Astorii aż do ul. Unii Lubelskiej.

Nowa Astoria w liczbach:

 

  • Wymiary basenu:  50x25x metrów
  • Koszt zadania (I etap)  : 99,5 mln zł