logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Astoria. Wkrótce pod dachem. Raport nr 10
Rozpoczął się montaż konstrukcji dachu nad nową Astorią. Olimpijski basen wraz z halą o wysokości ponad 14 metrów będzie jednym z najważniejszych elementów związanych z rewitalizacją północnej części Śródmieścia.


Z początkiem lipca wykonawca zakończył główne prace przy żelbetowych ścianach i słupach w części basenowej nowego obiektu. Pozwoliło to na rozpoczęcie montażu potężnych elementów dachu m.in. 40-metrowych dźwigarów z klejonego drewna. Równocześnie wykonywane są  prace murarskie i dociepleniowe na najniższych kondygnacjach.

Nowa Astoria stanie się największym basenem w regionie. Niecka będzie miała olimpijskie wymiary. Tory o długości 50 metrów zapewnią możliwość profesjonalnego treningu najlepszym sportowcom. Pływacy będą mogli odbywać zgrupowania na miejscu. W kompleksie funkcjonować będą m. in. przystań kajakowa, hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt. Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Miejscowo przygłębione dno do głębokości 6 metrów sprawi też, że Astoria będzie doskonałym miejscem do treningu dla nurków, w tym służb ratowniczych.

Nowoczesne rozwiązania pozwolą też dzielić basen na kilka mniejszych części o zróżnicowanej głębokości dna. W ten sposób obiekt będzie pełnił również ważna funkcję rekreacyjna i planowane jest jego szerokie udostępnienie mieszkańcom.  Obok basenu będzie funkcjonować rozbudowana zewnętrzna strefa rekreacji.

Nowoczesny obiekt doskonale wpisze się w inne działania związane z rewitalizacją Śródmieścia i terenów nadrzecznych. Duża część zadań w tej części Bydgoszczy udało się już zrealizować (nowy dworzec, linia tramwajowa do pętli przy Rycerskiej, przebudowa bulwarów, remonty ulic i kamienic).

Nowa Astoria w liczbach:

  • Wymiary basenu:  50x25x metrów
  • Koszt zadania (I etap)  : 99,5 mln zł
  • Zakończenie inwestycji: 2020 rok