logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoska Niedziela Handlowa – zrób zakupy w centrum miasta
Trzecia Niedziela Handlowa przed nami – 9 czerwca w centrum Bydgoszczy otwarte będą niektóre sklepy i lokale gastronomiczne. Tym razem głównym tematem akcji będzie Design i Rzemiosło – zapraszamy na niezwykłe ekspozycje w ramach „Szlaku Wystaw” Śniadanie na trawie w parku Kazimierza Wielkiego.


To już trzecia odsłona Niedzieli handlowej w samym sercu miasta – projekt menedżera śródmieścia, Macieja Bakalarczyka ma ożywić bydgoską starówkę i zachęcić do spacerów w salonie Bydgoszczy. Gdy centra handlowe i sklepy ustawowo są zamknięte, w każdą drugą niedzielę miesiąca zapraszamy bydgoszczan na Starówkę po zakupy, na zwiedzanie wystaw i do restauracji. Sklepy zlokalizowane od ulicy Długiej, Dworcowej aż do Gdańskiej w okolicach ulicy Cieszkowskiego otwarte będą od 11.00 do 15.00. Te, które biorą udział w akcji oznaczone są białobłękitnym znakiem graficznym, a z ich ofertą można zapoznać się na profilu Centrum Miasto. 

Każda Niedziela handlowa ma swój temat przewodni. Tym razem będzie to design i rzemiosło. Pierwszą z atrakcji będzie Szlak Wystaw, czyli miejsca z reguły niedostępne w niedziele, do których tym razem będzie można wejść. W Galerii Wspólnej będzie można zobaczyć wystawę Juliana Nowickiego – autora kilku bydgoskich murali, m. in. muralu Mariana Rejewskiego czy niedawno powstałego muralu na ulicy Cieszkowskiego. W parku Kazimierza Wielkiego powstanie żywy obraz „Śniadanie na trawie”. Będzie można „wejść” w obraz i zrobić sobie zdjęcie, usiąść obok na kocu na trawie, kupić przekąskę i posłuchać muzyki na żywo. 

Z kolei na ulicy Długiej czekać będzie wirtualna galeria. Na moście Staromiejskim będzie można obejrzeć fotograficzną historię Starego Rynku, a w Galerii Stan Użytku na ulicy Śniadeckich - prace studentów wzornictwa UTP. 

Miłośnicy historii miasta będą mieli okazję obejrzeć III wydanie wystawy kolekcji widokówek Anny Perlik i Pawła Piątkowskiego w kamienicy na Starym Rynku 23. Będą tam nowe zdjęcia, jak i zdjęcia z poprzedniej wystawy. Dla miłośników fotografii starej Bydgoszczy przygotowano konkurs z nagrodami zdjęciowymi. 

Na Gdańskiej 12 odbędzie się kolejna prezentacja prac nad makietą Podwórka Tajemnic, czyli Bydgoszczy z 1920 roku. Pojawią się też repliki dawnych jednostek pływających. 

Warto też zajrzeć do Stowarzyszenia Pracownia z ulicy Jezuickiej, które organizuje w drzwi otwarte.

Niedzieli handlowej towarzyszyć będą lokalni artyści występujący na kilku ulicach w centrum. Będzie trochę ulicznego rocka, instrumenty dęte, a w Parku Kazimierza Wielkiego – koncert skrzypcowy. Dla najmłodszych atrakcją będą min. przebrani szczudlarze puszczający wielkie, mydlane bańki.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.