logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Dbamy o zabytki. Cerkiew przygotowana na kolejne prace konserwatorskie
Kończą się prace nad kompletowaniem dokumentacji, która pozwoli rozpocząć kolejny remont konserwatorki w budynku cerkwi św. Mikołaja na Nowym Rynku. W przygotowaniu projektu pomaga miejska dotacja.


Cerkiew mieści się w XIX-wiecznym szachulcowym spichlerzu przy ulicy Nowy Rynek 5. Budynek powstał w 1870 roku. Początkowo był użytkowany jako kaszarnia, a po 1945 wykorzystywano go jako magazyn. Na cerkiew zaadaptowano go na początku lat 80. XX wieku.

Budynek posiada konstrukcję szachulcową, wspartą niskimi ceglanymi przyporami. Nakryty jest dwuspadowym dachem. W czasie prac nad adaptacją budynku na potrzeby kultu religijnego wnętrze obiektu przekształcono na jednokondygnacyjne. Wewnątrz cerkwi znajduje się oryginalny ikonostas oraz zbiór XVIII- i XIX-wiecznych ikon pochodzących ze wschodnich pracowni. W 1992 świątynię zwieńczono kopułą z sześcioramiennym krzyżem prawosławnym. W 2013 w cerkwi docieplono ściany i położono nowe tynki.

Kompletowana dokumentacja jest niezbędna do prowadzenia prac przy konserwacji stropu oraz piwnic. Jej koszt to około 70 tysięcy złotych. Miejska dotacja wyniosła 20 tysięcy złotych. W przyszłym roku prawosławna parafia zamierza starać się o środki na prace konserwatorko-budowlane z różnych źródeł. W poprzednich latach wsparliśmy również cerkiew podczas konserwacji ikon, chorągwi i krzyża procesyjnego.

Warto wiedzieć

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafiły do właścicieli 14 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,5 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,5 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.