logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Dbamy o zabytki. Odnowiona elewacja ozdobi róg ulic Chrobrego i Sienkiewicza
Duży remont konserwatorski zlecony został w kamienicy narożnej u zbiegu ulic Chrobrego i Sienkiewicza. Charakterystyczna elewacja z czerwoną cegłą wkrótce znów będzie ozdobą Śródmieścia. Prace prowadzone są m.in. dzięki miejskiej dotacji.


Budynek składa się z dwóch skrzydeł. Pochodzi z pierwszej połowy XX wieku. Północne przypisane jest do ul Sienkiewicza (nr 24), a wschodnie do ul Chrobrego (nr 18). Kamienica liczy 4 kondygnacje. Na parterze mieści się cukiernia, a na wyższych kondygnacjach znajdują się mieszkania. Budynek posiada szereg zdobień m.in. w formie boniowanego parteru, kilku linii gzymsów, obramienia okien. W skrzydle wschodnim zlokalizowane są też balkony.
 Remont zakłada odnowienie elewacji frontowych. Koszt prac to około 330  tysięcy złotych. Miejska dotacja to 150 tysięcy.  Wcześniej ze środków miasta na ul. Chrobrego w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski przebudowano chodniki oraz dosadzono szpaler drzew. Ulica objęta została też miejskim monitoringiem.

Warto wiedzieć:

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafiły do właścicieli 20 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 4,3 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,5 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.