logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Dbamy o zabytki. Ulica Cieszkowskiego jeszcze piękniejsza
Trwa remont kolejnej secesyjnej kamienicy na rogu ulic Pomorskiej i Cieszkowskiego. Dzięki pracom konserwatorskim blasku nabiera elewacja frontowa i tylna. Wcześniej miejskie dotacje na obiekty zabytkowe pomogły w remontach 10 sąsiednich kamienic.


Kamienica przy Pomorskiej 48 pochodzi z końca XIX wieku. Zbudowano ją na planie litery „L”. Budynek liczy 4 kondygnacje. Posiada liczne zdobienia i wyszukaną formę architektoniczną. Na elewacji można dostrzec m.in. boniowany parter, ozdobne naczółki, pilastry, gzymsy, konsole, balkony z kutymi balustradami oraz wykusze w obu skrzydłach. Obecnie trwa remont elewacji frontowej od strony ul. Pomorskiej. Koszt wszystkich robót przy elewacjach wspólnota mieszkaniowa oszacowała na około 170 tysięcy zł. Miejska dotacja konserwatorska to 76 tysięcy zł.

Ulica Cieszkowskiego przeszła w zeszłym roku gruntowną rewitalizację (koszt 2,5 mln zł). Największe zmiany zaszły przy nawierzchniach. Materiały wykończeniowe nawiązują  do stylistyki z początku XX wieku. W poprzednich latach dotacje konserwatorskie wsparły remonty 10 innych kamienic przy tej ulicy. Z końcem października na tej ulicy tego roku odsłonięto też  historyczny mural przedstawiający sylwetkę Józefa Święcickiego, budowniczego, który pozostawił w Bydgoszczy wiele oryginalnych kamienic. Kompleksowa rewitalizacja ul. Cieszkowskiego to również efekt aktywności mieszkańców, którzy w 2007 roku powołali stowarzyszenie. Wspiera ono wszystkie działania związane z przywróceniem świetności temu zakątkowi miasta.

Warto wiedzieć

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafiły do właścicieli 14 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 3,5 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,5 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.