logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Dobrodzielnia Wisła – nowa przestrzeń do dzielenia się
W Starym Fordonie powstała Dobrodzielnia Wisła – to wyjątkowa przestrzeń, w której każdy może podzielić się z każdym. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu unikniemy marnowania jedzenia i podzielimy się z potrzebującymi.


Zasady funkcjonowania dobrodzielni są proste: możesz bezpłatnie poczęstować się jedzeniem – weź śmiało to na co masz ochotę, a jeśli masz za dużo żywności – przynieś i podziel się z innymi. Idea foodsharingu jest coraz bardziej popularna na świecie. W naszym mieście Dobrodzielnia Wisła jest już trzecim miejscem, w którym możemy bezpłatnie poczęstować się jedzeniem. Spiżarnia w Starym Fordonie  zachęca również do dzielenia się ciuchami, książkami i zabawkami.

Dzięki takim inicjatywom rzeczy, które nie muszą trafiać na śmietnik mogą zyskać drugie życie. Jeżeli zależy nam na losie naszej planety, która jest zaśmiecana każdego dnia tonami odpadów powinniśmy dzielić się rzeczami, które nie są nam już potrzebne, ale są w dobrym stanie. W przypadku marnowania jedzenia, najważniejsze są nawyki: róbmy zakupy z listą, nie wchodźmy do sklepu gdy jesteśmy głodni oraz kupujmy produkty dobrej jakości, które posłużą nam dłużej. Pamiętajmy również o siatkach za zakupy! Jeśli jednak zdarzy nam się ugotować zbyt dużo zupy albo wyjeżdżamy na wakacje, a w naszym domu znajdują się pełnowartościowe produkty to w Dobrodzielni z pewnością się nie zmarnują.

Jakie produkty można przynosić do wspólnej spiżarni? Po pierwsze te, które sami moglibyśmy zjeść. Najlepiej by były zapakowane lub w pojemnikach (pamiętajmy o ekologii – najlepiej w szkle lub papierowe). Jeśli chcemy podzielić się własnymi domowymi wyrobami zapakujmy, opiszmy, wskażmy datę przygotowania i gotowe. Do spiżarni można przynosić również sery, jogurty i twarogi oraz produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „najlepiej spożyć do”.

Pewne produkty, ze względu na swoje właściwości nie mogą być przekazywane do Dobrodzielni. Są to: surowe mięsa, produkty z niepasteryzowanego mleka, potrawy zawierające surowe jaja (np. budynie, kremy, domowy majonez), alkohol oraz produkty napoczęte. Generalnie jeśli pojawi się wątpliwość czy produkt nadaje się do spożycia to nie należy go zostawiać we wspólnej spiżarni.

Dobrodzielnia Wisła została uroczyście otwarta w piątek 9 sierpnia. Budynek znajduje się u zbiegu ulic Bydgoskiej i Piekary. W okresie wakacyjnym  jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 17-18 oraz w niedzielę w godz. 12.30 – 13.30. Dobrodzielnię prowadzi Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu przy współpracy 5. Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej Niezłomni im. Danuty Siedzikówny „Inki”.  

Bieżące informacje znajdują się TUTAJ.

Fot. Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu