logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Ethniesy 7. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej
Najciekawsze zespoły prezentujące muzykę tradycyjną z Polski i zagranicy, a wśród nich Babadag, 5’nizza czy Gulaza, do tego warsztaty śpiewu, tańca i spotkania dla dzieci – 7 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i „Ethniesy” rozpoczął się 14 marca w Miejskim Centrum Kultury.


Festiwal otworzył niezwykły skład koncertowy: Kust, Babadag, kakofoNIKT, Chór WSJO Canto-Cantare. Zespół Kust zaprezentował muzykę opartą na słowiańskich pieśniach obrzędowych. Z kolei kakofoNIKT od dwunastu lat porusza się na styku free improvisation, noise, industrial,  field recording, tzw. muzyki konkretnej czy elektronicznej , instalacji i działań audiowizualnych oraz performatywnych.  

Każdy kolejny dzień Ethniesów to nowe, naprawdę interesujące doznania muzyczne. 15 marca czekają nas koncerty WoWaKin Trio, które specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją, a także Janusz Prusinowski Kompania i izraelskiej Gulazy.

16 marca, w sobotę, zagrają gwiazdy - Kapela Timingeriu i ukraińska, kultowa, 5’nizza.
 
Ostatniego dnia Ethniesów, w niedzielę 17 marca na widzów czeka spektakl i muzyka czyli "Mistrz Manole" – legenda rumuńska.
 
Festiwal Ethiesy to nie tylko muzyka. To także spotkanie z obrzędami i rytuałami, szeroko rozumianą tradycją. Warsztaty śpiewacze poprowadzi Adam Strug.  Podczas tegorocznych Ethniesów odbędą się też niezwykłe  warsztaty inspirowane książką „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”, w których udział zapowiedziała autorka książki -  Monika Michaluk. Wraz z nią będziemy wspólnie odkrywać tajemnice natury, poznawać źródła tradycji i tajemnice naszych przodków. Na zajęciach dzieci i seniorzy wykonają swój własny magiczny zegar – kalendarz, który będzie prawdziwą inspiracją na cały rok i który będzie można uzupełniać o wiedzę zdobytą podczas warsztatów.
 
Poza tym w ramach Festiwalu odbędą się warsztaty muzyczne i taneczne oraz "literackie oblicze festiwalu" - Biblioteka Ethniesów. W jej ramach (oraz w ramach projektu Ukraińska Linia Kultury w MCK) spotkanie z Juliją Stachiwską ("Wszystkie możliwe rzeczy") i Szymonem Żuchowskim ("Litanie czarnodziurskie").

Ethniesy, 14-17 marca 2018, Miejskie Centrum Kultury

Jak i gdzie kupić karnety i bilety na Ethniesy?
KARNETY:  120 zł

Bilety pojedyncze:
na koncerty 14.03.2019 - 30 zł
na koncerty 15.03.2019 - 30 zł
na koncerty 16.03.2019 - 70 zł
na koncerty 17.03.2019 - 10 zł
 
Wstęp na wernisaż i spotkanie literackie wolny.
Szczegółowy program na stronie www.mck-bydgoszcz.pl