logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Maraton pisania listów Amnesty International – pomóż więźniom sumienia
Samorząd Studencki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zaprasza do udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. W ten sposób pomóc można więźniom sumienia na całym świecie i osobom, wobec których łamie się prawa człowieka.


Tegoroczny Maraton poświęcony jest obrońcom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. 

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku będzie można pisać listy w dniach 6-9 grudnia w kampusie głównym UKW (ul. Chodkiewicza 30) sala 133

6 grudnia w godzinach 9:00 do 18:00

7 grudnia w godzinach 9:00 do 20:00

8 grudnia w godzinach 9:00 do 20:00

9 grudnia w godzinach 9:00 do 16:00

W czasie Maratonu listy pisane będą w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Bydgoszczy, Rafał Bruski oraz Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prof. dr hab. Jacek Woźny


Warto wiedzieć:

Co roku, dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W 2017 roku w całej Polsce, w ponad 700 miejscach napisano 308 838 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl.

Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Chcemy świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni. W swoich działaniach kierujemy się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka, bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i skutecznymi działaniami na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane

Dzięki skutecznym badaniom, rzecznictwu, kampaniom, akcjom i edukacji oddajemy oprawców w ręce sprawiedliwości, zmieniamy opresyjne prawa i uwalniamy ludzi więzionych za wyrażanie swojego zdania. W 1977 roku organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za „wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na świecie”.