logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Młyn Rothera. Zdobyliśmy kolejne miliony na rewitalizację! Raport nr 10
Zdobyliśmy 10,5 mln zł na rewitalizację Młyna Rothera na Wyspie Młyńskiej. Unijne środki trafią do Bydgoszczy w wyniku konkursu, w którym oceniane były projekty najlepiej służące rozwojowi infrastruktury turystycznej w województwie. Wcześniej zdobyliśmy ponad 15 mln zł na rewitalizację spichrza zbożowego, również w drodze konkursowej.


- To bardzo dobra wiadomość dla Bydgoszczy – mówi prezydent Rafał Bruski. – Kolejna instytucja oceniająca nasz pomysł na rewitalizację potwierdza, że to doskonale przygotowana inwestycja, która ma znaczenie dla rozwoju turystyki nie tylko w mieście, ale w całym regionie. Wcześniej w drodze konkursu zdobyliśmy 15 mln zł na rewitalizację Spichrza Zbożowego. Każde unijne wsparcie ma teraz jeszcze większe znaczenie ze względu na zapowiadane zmiany przygotowywane przez rząd, które dla Bydgoszczy oznaczają utratę co najmniej 70 mln zł.

Bydgoski projekt, na który trafi kolejna pula unijnych środków polega  na  rewaloryzacji Młyna Rothera na cele kulturalno-turystyczne. W budynku zlokalizowana będzie część „Ogrodów wody”.  W jego  przestrzeniach powstaną między innymi multimedialne instalacje pokazujące  zagadnienia związane z właściwościami i wykorzystaniem wody, środowiskiem naszych rzek i laboratoria umożliwiające prowadzenie doświadczeń z wodą w różnych stanach skupienia.

Gmach młyna ma  pełnić też funkcję głównego wejścia do całego kompleksu składającego się również ze spichrzy zbożowego i mącznego. W budynku  przewidziano  również urządzenie na dachu punktu widokowego. Młyn stanie się głównym punktem na bydgoskim Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, łączącego historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą. Nowo powstałe przestrzenie wystawiennicze udostępnienie będą różnym instytucjom z obszaru kultury i nauki oraz przemysłów kreatywnych.

W całym kompleksie trwają zaawansowane prace budowlane. Więcej informacji o ich zakresie znajduje się w tekście „Młyn Rothera. Elewacje gotowe, rusztowania przy kominie. Raport nr 9Warto wiedzieć

Rewitalizacja budynków Młyna Rothera i Spichrzy obok budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Astoria” to jedna z największych inwestycji budowlanych w historii Bydgoszczy. Wartość prac to ponad 92 mln zł. Dzięki tym środkom zabytkowy gmach znów ma tętnić życiem i współgrać z odnowioną Wyspą Młyńską. W spichrzu zbożowym zrealizujemy projekt „Park kultury”. Wcześniej na jego realizację uzyskaliśmy w drodze konkursu 15 mln unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.