logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Nowy gmach uczelni – UTP ma zielone światło na budowę
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy wybuduje na terenie swojego kampusu w Fordonie nowoczesny budynek. W gmachu, w komfortowych warunkach prowadzić będzie można zajęcia dydaktyczne, a także organizować wydarzenia kulturalne. Uczelnia otrzymała już pozwolenie na budowę.


Nowy budynek dydaktyczny UTP to obiekt czterokondygnacyjny, który funkcjonalnie i komunikacyjnie powiązany będzie z istniejącym budynkiem Auditorium Novum przy ulicy Kaliskiego w Fordonie. Bryła budynku powstanie na planie prostokąta. Wyróżniać będą go duże pionowe przeszklenia. Elewacja utrzymana będzie w szarej kolorystyce. 

Wewnątrz znaleźć się mają sale dydaktyczne, w tym sale specjalistyczne, pomieszczenia biurowe i usługowe, ale najważniejszym pomieszczeniem będzie sala wielofunkcyjna.  Została ona zaprojektowana jako przestrzeń częściowo zmienna z możliwością dostosowywania do aktualnych potrzeb edukacyjnych. Sala, która znajdzie się w segmencie B gmachu UTP, będzie mogła być dzielona na dwie lub cztery niezależne, mniejsze sale. Będzie można organizować w niej zajęcia dydaktyczne, a także konferencję, pokazy i wydarzenia kulturalne. 

W nowoczesnym gmachu przewidziano szachty technologiczne umożliwiające elastyczne wykorzystanie przestrzeni pod względem ewentualnego jej dostosowania do bieżących potrzeb uczelni. 

Z budynku będą korzystali studenci wszystkich wydziałów, ale najczęściej Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Wydziału Inżynierii Mechanicznej, Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki oraz Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowy gmach ma powstać do 2020 roku. Koszt budowy to 47 mln zł. Inwestycja finansowana jest z trzech źródeł: dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotacji Urzędu Marszałkowskiego i pieniędzy uczelni.