logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Palisz śmieciami - spodziewaj się mandatu!
Strażnicy miejscy codziennie przeprowadzają kontrole palenisk domowych na terenie całego miasta. Tylko od początku tego roku sprawdzili 300 lokali. Jeśli twój sąsiad spala w piecu śmieci – zadzwoń pod darmowy numer 986.


Mandat do 500 zł grozi tym, którzy palą w piecach odpadami. Najczęściej są to pocięte, stare meble. To o tyle niebezpieczne, że zazwyczaj nasączone są chemikaliami, które w procesie spalania w piecu uwalniają toksyczne substancje, zatruwając powietrze. 

Od początku roku strażnicy dokonali w sumie 300 kontroli palenisk domowych, podczas których ujawnili 34 przypadki spalania odpadów. Wszyscy sprawcy zostali ukarani mandatami. 

Kontrole przeprowadzane są na bieżąco. W ty tygodniu strażnicy miejscy patrolujący osiedle Bartodzieje zauważyli czarny, gęsty dym, wydobywający się z komina jednego z warsztatów samochodowych. W związku z tym przeprowadzili kontrolę paleniska, w wyniku której ujawnili, że właściciel używał przepracowanego oleju silnikowego w piecu przeznaczonym do spalania oleju opałowego. Interwencja została zakończona nałożeniem mandatu.

Wszyscy, którzy dostrzegają coś niepokojącego (czarny dyn, smród wydobywający się z komina itp.) mogą zadzwonić do Straży Miejskiej na nr 986. Wszystkie miejsca, które zostają zgłoszone dyżurnemu, zostaną skontrolowane. 

 Warto wiedzieć: 

Aby zwiększyć świadomość bydgoszczan jakim powietrzem oddychają w swoim najbliższym otoczeniu uruchomiono platformę informacyjno – edukacyjną w postaci mapy oceniającej aktualny stan powietrza w mieście. Dzięki niej można sprawdzić stan jakości powietrza na terenie całego miasta. Na portalu znajdziemy również informacje związane z programami i akcjami dotyczącymi walki ze smogiem. Mapa Jakości Powietrza przedstawia stężenia godzinowe pyłu PM10, PM2,5 w µg/m3. Oznacza to, że mieszkańcy na bieżąco mogą śledzić stan jakości powietrza w swojej najbliższej okolicy. Mapa jest dostępna pod adresem: walkazesmogiembydgoszcz.ekostrateg.com

Osoby zainteresowane wymianą pieca węglowego zachęcamy do zapoznania się z możliwościami dofinansowania takiej wymiany na ekologiczne źródło ciepła.  Aktualnie można starać się o dofinansowanie z dwóch źródeł:

Miejski program dofinansowania na wymianę ogrzewania węglowego na ekologiczne. Więcej informacji TUTAJ.

Program „Czyste Powietrze”– w trosce o zdrowie, klimat i środowisko. Więcej informacji znajduje się TUTAJ. 

Konsultacje społeczne 

11 lutego (poniedziałek) odbędzie się spotkanie w sprawie konsultacji projektu  tzw. „uchwały antysmogowej”. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w spotkaniu. Będzie to idealna okazja do zgłaszania swoich propozycji i uwag do proponowanego dokumentu. Organizatorem spotkania jest Urząd Marszałkowski w Toruniu. Zgodnie z przepisami prawa to sejmik województwa jest kompetentny do wprowadzenia uchwały antysmogowej. W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele urzędu miasta Bydgoszczy. Odpowiedzą na ewentualne pytania dotyczące możliwości dofinansowania wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła.

Spotkanie odbędzie się: 11 lutego /poniedziałek/ godz. 11.00, Sala Sesyjna, Ratusz, ul. Jezuicka 1 

Organizatorem spotkania jest Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Projekt uchwały znajduje się TUTAJ.