logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Przyjdź na Spotkania z Legendą do Botanika
Ogród Botaniczny UKW przy ul. Chodkiewicza zaprasza na wakacyjny cykl pt. „Spotkania z Legendą”. W każdą środę lipca i sierpnia w samo południe posłuchać będzie można baśni i legend związanych z regionem czytanych przez dziennikarzy, pracowników uniwersyteckich i artystów. Wstęp jest wolny.


W najbliższą środę, 10 lipca w Botaniku legendy przestawiać będą prof. Marek Macko, prorektor ds. Rozwoju i Współpracy UKW, prof. Benedykt Odya, prorektor  ds. studenckich i jakości kształcenia UKW, a także Katarzyna Muszyńska, dziennikarka  i pisarka.

W kolejnych tygodniach w Ogrodzie Botanicznym czytać baśnie i legendy będą m. in. prof. Roman Leppert z UKW, Krystyna Lewicka-Ritter, znawczyni naszego regionu, a także Agata Wodzień, dziennikarka Gazety Pomorskiej. 

„Spotkania z Legendą”, każda środa lipca i sierpnia, godz. 12.00. Wstęp wolny. Cykl współfinansowany jest przez Miasto Bydgoszcz.

Warto wiedzieć: 

Historia ogrodu sięga roku 1930, kiedy otwarty został jako Szkolny Ogród Botaniczny. Po II wojnie światowej zyskał na powierzchni i znaczeniu, stając się Miejskim Ogrodem Botanicznym. Rozwój działalności naukowej pozwolił na włączenie ogrodu w 1951 roku do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.  W roku 1977 Instytut przeniósł swoje kolekcje do nowej lokalizacji, a dotychczasowy, tradycyjny bydgoski „botanik” został przekształcony w ogólnodostępny park miejski. Stopniowy powrót do dawnej świetności rozpoczął się od nadania ogrodowi statusu pomnika przyrody „Arboretum” w roku 1995. Przejęcie terenu przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w roku 1999 przyspieszyło pozytywne zmiany. Ich zwieńczeniem ma być rewitalizacja infrastruktury ogrodu oraz realizacja nowych projektów społecznych na jego terenie.