logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Przystanek wiedeński w budowie
Rozpoczęły się prace przy budowie pierwszego w Bydgoszczy przystanku wiedeńskiego. Ułatwi on korzystanie z komunikacji osobom starszym i niepełnosprawnym oraz zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo pasażerów. Wykonawca ogranicza utrudnienia.


Przystanek wiedeński o długości 40m powstaje po południowej stronie jezdni. Przystanki tego typu pozwalają pasażerom na bardzo wygodne wsiadanie do pojazdów komunikacji miejskiej (poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak jezdni pełniącej funkcji peronu). Dzięki nim z komunikacji miejskiej bez problemu mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami.  Dodatkowo wyniesiona jezdnia poprawia bezpieczeństwo. Wymusza zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku.

Wraz z budową przystanku wiedeńskiego wymieniona zostanie też nawierzchnia zatoki autobusowej. Nawierzchnia przystanku wykonana będzie z betonu asfaltowego, natomiast rampy najazdowe z kostki kamiennej.

Prace budowlane już się rozpoczęły. Obecnie wykonawca prowadzi roboty rozbiórkowe przy zatoce i chodnikach. Kompletowane są również materiały budowlane (kruszywa, krawężniki). Ruch pieszych został przełożony na ścieżki znajdujące się na terenach zielonych. Przystanek autobusowo-tramwajowy tymczasowo przesunięto bliżej ul. Mostowej. W czasie głównych prac należy liczyć się z zawężeniem części jezdni w kierunku ronda Jagiellonów do jednego pasa ruchu. Wykonawca zakłada, że główne prace zakończy w ciągu 2 miesięcy. Inwestycja kosztuje blisko pół miliona złotych. Będzie objęta 7-letnią gwarancją.

W kolejnym etapie planowane jest również dobudowanie na placu Teatralnym ścieżek rowerowych i przystosowanie sygnalizacji świetlnej do ruchu rowerowego na osi Stare Miasto-Gdańska. Ta część prac będzie realizowana wraz z budową dróg rowerowych wzdłuż ul. Focha i Kruszwickiej. Jeszcze w tym roku zależy nam na wyborze wykonawcy tego zadania. Zlecimy również opracowanie koncepcji przebudowy wszystkich przystanków w jezdni zlokalizowanych na ul. Gdańskiej na odcinku od Jagiellońskiej do ul. Kamiennej.