logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Sebastian Szubski tym razem zmierzy się z Brdą
Bydgoszczanin, który pobił rekord Guinnessa w 24-godzinnym pływaniu kajakiem po wodzie stojącej spotkał się dzisiaj (8 sierpnia) z prezydentem Rafałem Bruski. Wspólnie zaprosili bydgoszczan na Wodę Bydgoską, która odbędzie się 15 sierpnia na Wyspie Młyńskiej.


- Sebastiana znam od lat i wiem jak bardzo jest zaangażowany w sport i jego promocję. Ten rekord to wielki wyczyn, za który należą się wielkie gratulacje. Jestem dumny, że należy właśnie do bydgoszczanina. Cieszę się tym bardziej, że sporty wodne zawsze były i są silną marką Miasta. Za kilka dni w czystych wodach Brdy po raz kolejny rozegrane zostaną wyjątkowe zawody – Woda Bydgoska – co pokazuje, że nasze działania zwracające Miasto w stronę rzeki odnoszą skutek – mówił podczas spotkania Rafał Bruski

Sebastian Szubski postanowił zmierzyć się z wartkim nurtem Brdy. Razem z ambasadorami Wody Bydgoskiej: olimpijczykiem Pawłem Korzeniowskim i mistrzem Polski Marcinem Cieślakiem przepłyną Brdę na dystansie 650 m. Zapraszamy wszystkich bydgoszczan do wspólnego kibicowania. Zawody odbędą się 15 sierpnia na Wyspie Młyńskiej.


O pobitym rekordzie Guinnessa
W lipcu na jeziorze Oćwieka k. Gąsawy Sebastian Szubski pobił rekord Guinnessa w 24-godzinnym pływaniu kajakiem po wodzie stojącej. Przepłynął 253 km. Rekord wywalczył na 45. okrążeniu, na około 10 minut przed końcem czasu, płynąc ze średnią prędkością ponad 10 km/h. Dotychczasowy rekord w tej konkurencji należał do Amerykanina, Cartera Johnsona, który w sierpniu 2013 roku w ciągu doby przepłynął dokładnie 249,84 km.

Dla Szubskiego była to trzecia próba. Pierwszą podjął w 2017 r. na jeziorze Raduń w Wałczu. Start zakończył z wynikiem 250,7 km, ale rekordu nie pobił, bo przy sumowaniu dystansu nie są liczone nawroty. Zabrakło mu wtedy ok. 2 km. Rok później po 15 godzinach i ok. 150 km przerwał próbę bicia rekordu. Teraz czeka na oficjalne uznanie rekordu Guinnessa, które może potrwać kilka miesięcy.

Sebastian Szubski urodził się 26 kwietnia 1981 r. w Bydgoszczy (38 lat). Olimpijczyk z Aten 2004 (reprezentował Brazylię), gdzie dotarł do półfinału K2 500 m. Był zawodnikiem Astorii Bydgoszcz, gdzie trenował pod okiem Marka Błaszaka. Obecnie jest trenerem personalnym i pionierem treningu CrossFit w Bydgoszczy. Jest właścicielem Studia Treningu Personalnego CB 163 (na terenie Zawiszy). Ukończył między innymi triathlon na dystansie Ironman, w ramach Swissman – najbardziej ekstremalnego triathlonu w Europie.