logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Sztumska na finiszu, Cytrusowa na starcie
Kończy się budowa ulic Sztumskiej i Kwidzyńskiej. Wkrótce ruszą prace na ulicy Cytrusowej. Mieszkańcy tych ulic powołali stowarzyszenia, które w ramach Programu 25/75 realizują inwestycje drogowe we współpracy z miastem.


Cała ulica Sztumska liczy około 310 metrów długości. Łączy ulicę Tczewską z Kartuska, która jako jedna z pierwszych została przebudowana w oparciu o program Inicjatyw Lokalnych. Powstała 5 metrowa jezdnia z obustronnymi chodnikami. Wraz ze Sztumską zbudowana została w formie pieszojezdni ulica Kwidzyńska, która pełni funkcję sięgacza. Na połączeniu obu ulic powstało wyniesione skrzyżowanie, które podniesie bezpieczeństwo. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe i porządkowe. Koszt inwestycji to blisko 1,35 mln zł. Zakończenie planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Inwestycja będzie objęta długą, 6-letnią gwarancją.
Na dniach rozpoczną się natomiast prace budowlane przy ul. Cytrusowej. Zgodnie z opracowanym projektem powstanie ulica o szerokości 5 metrów. Będzie posiadać obustronny chodnik o zmiennej szerokości co najmniej 2 metrów. Nawierzchnia zostanie wybrukowana betonową kostką.  Zaprojektowano też niezbędne zjazdy na posesje. Poza tym zaplanowano przebudowę fragmentu schodów.  Twardą nawierzchnię zaplanowano na odcinku około 140 metrów. Prace budowlane kosztować będą 439 tysięcy złotych. Ich zakończenie planowane jest jesienią.

Oba zadania są realizowane w oparciu o inicjatywy lokalne Program „25/75”. Polega on na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent, mogą liczyć na realizację inwestycji w bieżącym roku budżetowym. W ten sposób osiedlowe ulice, o mniejszym znaczeniu dla komunikacji mogą szybciej zyskać  nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkową infrastrukturę np. chodniki i miejsca postojowe. Do tej pory zrealizowano wszystkie zadania zgłoszone przez mieszkańców, które spełniały wymogi formalne. Członkami stowarzyszeń mogą być wyłącznie osoby prywatne – wynika to wprost z ustawy.

Najważniejsze drogi gruntowe są natomiast utwardzane w oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych finansowany w 100 procentach przez miasto. Na Miedzyniu i Prądach dzięki temu programowi do przebudowy trafiły ulice Pijarów, Leszczyna, Osada, Jeżynowa, Botanicznej i Siewna. Dodatkowo miasto prowadzi też od ubiegłego roku  pilotażowy program utwardzania ulic bez twardej nawierzchni płytami ażurowymi.   Na Miedzyniu taką nawierzchnię zyskały już Orna i Liściasta. W tym roku planowane jest też utwardzenie sięgacza ulicy Widok.

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z inicjatyw lokalnych Programu „25/75” zapraszamy do kontaktu z pracownikami Wieloosobowego stanowiska ds. Konsultacji i Inicjatyw Lokalnych:

 

  • tel. 52 58 58 721, 52 58 58 329 lub 52 58 58 829
  • mail:inicjatywylokalne@um.bydgoszcz.pl
  • adres: ul. Grudziądzka 9-15, budynek A, II piętro, pok. 220 i 221

Warto wiedzieć

W trakcie ostatniego posiedzenia zespołu  opiniującej wnioski mieszkańców w ramach inicjatyw lokalnych Program „25/75” pozytywną rekomendację otrzymały też zadania związane z budową ulic Leszczowej na Osowej Górze oraz Błękitnej z częścią Cedrowej na Miedzyniu.