logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Ulica Leszczyna w budowie
Trwają prace przy przebudowie ulicy Leszczyna. W najbliższych tygodniach drogowcy chcą zbudować nawierzchnie na odcinku od ul. Ornej do ul. Widok. Obecnie jest on wyłączony z ruchu. Inwestycja wraz z budową ul. Osada kosztuje 3,8 mln zł.


Dla obu ulic w ubiegłym roku powstały koncepcje przebudowy. Zostały one następnie skonsultowane z mieszkańcami i dopracowane. Twarda nawierzchnia budowana jest  się na ul. Leszczyna na odcinku Widok-tory kolejowe, a na ul. Osada   na odcinku od ul. Chłopskiej do Żytniej. Oba zadania są ujęte w „Wieloletnim programie utwardzenia ulic gruntowych". Zadecydowały o tym obiektywne kryteria, między innymi liczba mieszkańców, ważność w układzie transportowym, funkcjonowanie obiektów użyteczności publicznej. Obie gruntówki wyposażymy w elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu (chodniki, wyniesione skrzyżowania i objęte strefa zamieszkania). Na ulicach zaplanowano też dodatkowe miejsca postojowe, nowe oświetlenie i odwodnienie.

W ostatnich dniach rozpoczęły się prace przy budowie odcinka jezdni ul. Leszczyna od ul. Ornej do ul. Widok. Jest on z wyłączony z ruchu. Zamknięty jest również jeden pas ruchu ul. Widok w rejonie skrzyżowania z ul. Leszczyna. Ruch odbywa się tam wahadłowo.

Cała inwestycja kosztuje 3,8 mln zł. Ulice będą objęte 8-letnią gwarancją. Podstawowe prace budowlane zakończą się przy sprzyjających warunkach  w ciągu dwóch miesięcy. Roboty wykończeniowe oraz przy zieleni prowadzone będą również wczesną wiosną. Inwestycje są  prowadzone w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych na Miedzyniu prace prowadzone są lub będą też na ul. Pijarów, Jeżynowej, Botanicznej i Siewnej. Na cały program w najbliższych latach miasto zarezerwowało kwotę  131 mln zł.

Warto wiedzieć:

Na finiszu są prace nad koncepcją obsługi komunikacją miejską górnego tarasu Miedzynia. Doprecyzowane zostaną jeszcze rozwiązania związane z częstotliwością i ewentualną obsługą dodatkowych  obszarów. Zakładają one utworzenie nowej linii autobusowej obsługiwanej taborem midi na trasie Nakielska/Lisia – Nakielska– Wierzbowa–Maciaszka–Pijarów–Widok–Nakielska/Wilczak - Bronikowskiego - Rondo gen. S. Maczka. Zadanie to wymagać będzie zakupu odpowiedniego taboru.