logo miasta - trzy kolorowe spichrze

W wolontariuszach siła. Duże zainteresowanie wsparciem Mistrzostw Świata FIFA U-20
Ponad półtora tysiąca osób z Polski i z zagranicy zgłosiło się do Programu Wolontariatu PZPN przy Mistrzostwach Świata FIFA U-20 Polska 2019. Od połowy stycznia trwają rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami. Część z nich przyjedzie także do Bydgoszczy!


Począwszy od 23 maja, przez ponad trzy tygodnie oczy całego futbolowego świata skierowane będą na Polskę – gospodarza Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Mecz otwarcia tej największej piłkarskiej imprezy roku 2019 rozpocznie się wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego na stadionie w Łodzi. Najlepsi młodzi piłkarze z całego świata przystąpią do rywalizacji również w naszym mieście., Rozgrywki odbędą się również w Bielsku Białej, Gdyni, Lublinie i w Tychach. Zwycięzców wyłoni wielki finał zaplanowany na 15 czerwca.

We wrześniu 2018 roku Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił nabór kandydatów do Programu Wolontariatu PZPN przy organizacji Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, który spotkał się z bardzo dużym odzewem. Elektroniczne wnioski rekrutacyjne (w liczbie aż 1818 zgłoszeń) przesłało 1683 wolontariuszy. Różnicę tych wyników uzasadnia fakt, iż każdy ochotnik mógł złożyć swoją aplikację do kilku miast. Do Bydgoszczy napłynęły 233 wnioski.

W gronie chętnych do udziału w Programie Wolontariatu PZPN przy organizacji Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 zdecydowanie przeważają osoby w wieku 18-24 lata - te wypełniły aż 61% wszystkich wniosków. 35% to osoby w wieku 25-44 lata, a pozostałe 4% to wolontariusze w wieku 45+. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż jeden z wniosków został nadesłany przez osobę w wieku 91 lat, co najlepiej pokazuje, że wolontariat nie ma barier wiekowych. “Rywalizację” płci nieznacznie na swoją korzyść rozstrzygnęli panowie, którzy wysłali 51% zgłoszeń, przy 49% aplikacji pań.

Większość zgłoszeń, bo aż 63%, wypełniły osoby spoza Miast Gospodarzy. Wśród nich znaleźli się również kandydaci z zagranicy, m.in. z Ekwadoru, Zimbabwe, Indonezji, Portugalii, Turcji, Azerbejdżanu, Rosji czy Wielkiej Brytanii. Najdalszym kierunkiem, z którego napłynął wniosek do Bydgoszczy, była Brazylia, oddalona od Polski o aż 9 999 km.

Językiem obcym, którym włada największa liczba ochotników jest angielski – jego znajomość zadeklarowało 92% osób. W dalszej kolejności uplasowały się języki niemiecki (58%) oraz hiszpański (22%). Wśród pozostałych języków znaleźć można m.in. portugalski, francuski, rosyjski, ukraiński, fiński, czeski, słowacki, a nawet migowy, chiński czy arabski.

Na uwagę zasługują także ciekawostki. Jeśli podczas Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, któryś z ochotników zapomni imienia koleżanki lub kolegi z wolontariatu, najbardziej prawdopodobnym, trafnym strzałem będzie użycie imienia Mateusz lub Ania. To właśnie od osób o tych imionach napłynęło najwięcej zgłoszeń. Wśród kandydatów znalazło się również 111 wegan i wegetarian, a aż 73% aplikujących może pochwalić się posiadaniem prawa jazdy kategorii B.

Rozmowy rekrutacyjne z wybranymi kandydatami, czyli drugi i ostatni etap rekrutacji wolontariuszy na Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019, zakończą się w lutym. Ostateczna lista osób wybranych do udziału w Programie Wolontariatu PZPN przy organizacji Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 zostanie ogłoszona wraz z końcem miesiąca. Następnie wolontariusze przystąpią do etapu szkoleń, mających na celu przygotowanie ich do działań turniejowych.