logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Astoria. Budowa trwa, konsultacje zakończone. Raport nr 5
Trwa budowa fundamentów nowej Astorii. Zakończyły się też konsultacje dotyczące strefy zewnętrznej. Wpłynęło około 100 różnych uwag, które są teraz szczegółowo analizowane.


Prace nad nową Astorią rozpoczęły się w wakacje. Wcześniej prowadzono szereg robót wyprzedzających usprawniających proces inwestycyjny (rozbiórki starych zabudowań, przeniesienie trafostacji, przyłącza, wylot wody basenowej). Obecnie prace prowadzone są przy fundamentach. W pierwszej kolejności wykonano wykop, zabezpieczony ściankami szczelnymi i  tymczasowymi rozporami. Teraz na tak przygotowanym placu budowy wykonywana jest płyta fundamentowa, na której oprze się konstrukcja hali wraz z olimpijskim basenem. Tymczasowe rozpory zostaną usunięte na etapie wykonywania pierwszego stropu.

Wkrótce dopracowana zostanie też koncepcja zagospodarowania terenów zewnętrznych pomiędzy budowanym basenem olimpijskim, a ul. Unii Lubelskiej. To obszar o powierzchni około 21 tysięcy metrów kwadratowych. Wstępnie podzielono go na 4 strefy. Najbliżej Astorii zaplanowano strefę basenów pływackich z szatniami i gastronomią. W środkowej części obszaru znajdzie się natomiast największa strefa zabaw i rekreacji wodnej. Proponowane jest w niej zlokalizowanie takich atrakcji jak: brodziki, rwąca rzeka, zjeżdżalnia rurowa, wodny plac zabaw. Bardziej na zachód planowane jest utworzenie strefy relaksu z plażą, leżakami, boiskami do siatkówki  plażowej i natryskami schładzającymi. Najbliżej ulicy Unii Lubelskiej powstanie natomiast strefa rekreacji ruchowej z parkiem linowym dla dzieci, placem zabaw, urządzeniami do ćwiczeń oraz parkour parkiem. Cały obszar będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W trakcie zakończonych konsultacji mieszkańcy zgłosili około 100 uwag. Wśród najczęściej zgłaszanych propozycji pojawiały się  kwestie dotyczące przede wszystkim:

  •  infrastruktury technicznej (np. wielkość basenów, organizacja zaplecza sanitarnego, utworzenie miejsca dla matek z dziećmi, zapewnienie wi-fi, systemu podgrzewania wody)
  • strefy rekreacji i sportu (np. pomysły związane z utworzeniem boiska do gry w badmintona, placu do gry w bule,ustawienia  stolików do gry w karty i szachy, stojaków na rowery, dostępności hamaków oraz leżaków, wytyczenia miejsce do grillowania)
  • komunikacji miejskiej (utworzenia przystanków autobusowych przy obiekcie)

Nowa Astoria stanie się największym basenem w regionie. Niecka będzie miała olimpijskie wymiary. Tory o długości 50 metrów zapewnią możliwość profesjonalnego treningu najlepszym sportowcom. Pływacy będą mogli odbywać zgrupowania na miejscu.
W kompleksie funkcjonować będą m. in. przystań kajakowa, hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt. Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Miejscowo przygłębione dno do głębokości 6 metrów sprawi też, że Astoria będzie doskonałym miejscem do treningu dla nurków, w tym służb ratowniczych.  
Nowoczesne rozwiązania pozwolą też dzielić basen na kilka mniejszych części o zróżnicowanej głębokości dna. W ten sposób obiekt będzie pełnił również ważna funkcję rekreacyjna i planowane jest jego szerokie udostępnienie mieszkańcom.  Obok basenu ma funkcjonować rozbudowana zewnętrzna strefa rekreacji

Nowa Astoria w liczbach:

•    Wymiary basenu:  50x25x metrów
•    Koszt zadania : 99,5 mln zł
•    Zakończenie inwestycji: 2020 rok