logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Dbamy o zabytki – kolejny remont konserwatorski
Budynek Przychodni na Gdańskiej to kolejny obiekt, który otrzymał miejską dotację na prace konserwatorskie. Dzięki niej rozpoczął się duży remont frontowej elewacji. Koszt prac szacowany jest na ponad 380 tys. zł.


Obiekt przy Gdańskiej 88-90 to jeden z 14 zabytkowych budowli, które wypięknieją dzięki miejskim dotacjom konserwatorskimi. Wzniesiono go w latach 1888-89 w stylu neorenesansowym. Zaprojektowany został przez bydgoskiego budowniczego Józefa Święcickiego. W latach 1900–1939 właścicielem domu był społecznik i lekarz Hermann Dietz. Kamienica liczy 2 kondygnacje i poddasze. Na elewacji występują  liczne zdobienia, również forma budynku jest wyjątkowo ciekawa. W obiekcie od ponad 50 lat funkcjonuje przychodnia.

W ubiegłym roku w zabytkowej kamienicy wykonano niezbędne izolacje oraz drenaż. Prace pozwoliły lepiej zabezpieczyć zabytek przed wilgocią. Koszt wyniósł blisko 288 tysięcy złotych. W poprzednich latach w budynku wyremontowany został miedzy innymi dach.
Obecnie trwa remont frontowej elewacji budynku. Koszt prac szacowany jest na  ponad 380 tys. zł. Blisko połowę tej kwoty stanowić będzie miejskie dofinansowanie.

Warto wiedzieć:
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafiły do właścicieli 14 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,5 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,5 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.