logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoski Teatr Polski wśród elity teatralnej w Awinionie
Teatr Polski w Bydgoszczy współtworzy międzynarodowy spektakl „My, Europa, Uczta Narodów” będący koprodukcją z Teatrem L'Archipel w Perpignan. Premiera sztuki odbyła się w sobotę, 6 lipca podczas Festival d'Avignon, jednego z najważniejszych festiwali teatralnych na świecie. Na scenie zaprezentowała się bydgoska aktorka, Dagmara Mrowiec-Matuszak.


Projekt "My, Europa, Uczta Narodów " to interdyscyplinarna platforma wymiany myśli europejskiej. Na teatralnej scenie spotkało się 10 aktorów z całego kontynentu. Pod okiem Rolanda Auzeta, cenionego reżysera i muzyka o międzynarodowej renomie, w oparciu o tekst Laurenta Gaudé wspólnie stworzyli dialog o Europie. W produkcję spektaklu zaangażowały się 24 teatry i festiwale teatralne z całej Europy, m.in. Festival d'Avignon, Festival Temporada Alta czy Dublin Theatre Festival.

Premiera odbyła się w minioną sobotę, 6 lipca na Festiwalu d'Avignon - jednym z najważniejszych festiwali teatralnych na świecie. Następnie spektakl wyruszy w tournee po całej Europie. Wzięła w nim udział aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Dagmara Mrowiec-Matuszak, zaś tekst dla polskich widzów przełożył dyrektor teatru, Łukasz Gajdzis.

Ważnym elementem sztuki Laurenta Gaudé jest jej otwarta struktura i rytmiczność pozwalająca na włączenie w wykonanie tekstu Chórów Mieszkańców miast, w których spektakle są wystawiane. Autorzy projektu wyszli z założenia, że Europa jest czymś więcej niż tylko listą wspólnie akceptowanych przepisów, norm i korzyści wynikających z wymiany gospodarczo-ekonomicznej. 

Europa potrzebuje opowieści, w której każdy znajdzie dla siebie znaczący element stanowiący wyraźny kontekst tożsamościowy. „My, Europa..." ma opowiadać historię nie z punktu widzenia Polski lub innego kraju w Europie, ale historię obejmującą Stary Kontynent w całej jej rozległej różnorodności.