logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Filmy bydgoskich twórców na Camerimage
„Nieoczekiwane” Mateusza Buławy i „Tama” Stanisława Cuske wezmą udział w konkursie dokumentalnych filmów krótkometrażowych na tegorocznym Festiwalu Camerimage. Impreza rozpocznie się 10 listopada w Operze Nova.


Na tegorocznym festiwalu Camerimage pojawią się nazwiska bydgoskich twórców. W konkursie dokumentalnych filmów krótkometrażowych zobaczyć będzie można obrazy Mateusza Buławy i Stanisława Cuske. 

Film Buławy pt. „Nieoczekiwane” opowiada historię Kaliny urodzonej w 25 tygodniu ciąży i ważącej 750 gram. Dokument w poetycki i impresyjny sposób przedstawia pierwsze miesiące życia dziecka, rozmazane kadry i mało nasycone kolory subiektywnie pokazują narodziny oczami wcześniaka i dramat dziecka oddzielonego od matki szybą inkubatora. 

Buława to niezależny reżyser i autor zdjęć filmowych. Już jako nastolatek realizował swoje pierwsze wizje w Bydgoskiej Kronice Filmowej pod opieką Macieja Cuske i Marcina Sautera. Jest jednym z autorów polskiej edycji dokumentalnego projektu „Świat od świtu do zmierzchu”. 

Z kolei obraz „Tama” w reżyserii Natalii Koniarz, do którego zdjęcia zrobił Stanisław Cuske to historia więzi rodzinnych. Syn zabiera w podróż ojca, z którym przed laty zerwał kontakt. Jadą razem do górskiej chaty na bieszczadzkim odludziu, którą niegdyś zbudowali. W otoczeniu surowej przyrody obaj stawiają czoło własnym słabościom a wspólna budowa tytułowej tamy staje się pretekstem do podjęcia próby odbudowania trudnych relacji między nimi.

Stanisław Cuske jest autorem zdjęć do m. in. filmów „Wyścig” czy „Pod żaglami”. 

Więcej o festiwalu TUTAJ.