logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Kto czyta najpiękniej? Przed nami kolejna edycja Festiwalu Pięknego Czytania
O tym kto zostanie mistrzem pięknego czytania przekonamy się już niebawem – 13 marca rusza w Bydgoszczy dziewiąta edycja Festiwalu Pięknego Czytania. O tytuł mistrza i wicemistrza pięknego czytania konkurować będą uczniowie klas siódmych i ósmych oraz gimnazjaliści.


Prezentacje pięknego czytania oceniać będzie jury (instruktorzy teatralni, aktorzy, dziennikarze, nauczyciele). Komisja konkursowa oceniając interpretację tekstu, intonację, płynność, dykcję i poprawność wytypuje dwudziestu finalistów, którzy rywalizować będą o tytuł mistrza i wicemistrza pięknego czytania grodu nad Brdą uhonorowany statuetkami bydgoskiej Łuczniczki, symbolu miasta.

Konkurs składa się z dwóch etapów: półfinału i finału. W półfinale (13 marca) uczestnicy będą czytać jeden z czterech fragmentów prozy Aliny Rzepeckiej, Jolanty Niwińskiej, Agnieszki Stelmaszyk i Marcina Szczygielskiego. Finaliści czytać będą dwa fragmenty utworów - indywidualnie wybrany fragment prozy pisarza polskiego i tekst wskazany przez Komisję Konkursową. Jego celem jest popularyzacja książek i czytelnictwa, rozwijanie aktywności czytelniczej młodych ludzi i propagowanie idei pięknego czytania.

Festiwal uzupełniają warsztaty z KULTURY ŻYWEGO SŁOWA, które odbędą się 14 marca  2019r. w Zespole Szkół Budowlanych.  W ramach warsztatów uczestnicy poznają  m.in. tajniki świadomego używania środków wyrazu artystycznego, poznają techniki mowy, emisji głosu, poznają ćwiczenia oddechowe.
Będzie też prezentacja wierszy Kazimierza Hoffmana, patrona festiwalu, w interpretacji Mieczysława Franaszka.

Organizatorem jest Fundacja Bookcrossing Polska.