logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Magdalena Abakanowicz w Bydgoskim Centrum Sztuki
Dzieła jednej z najważniejszych rzeźbiarek XX wieku – Magdalena Abakanowicz oglądać będzie można w Bydgoskim Centrum Sztuki. Wernisaż wystawy zaplanowano na 9 listopada.


Magdalena Abakanowicz to jedna z najważniejszych polskich współczesnych artystek. Na wystawie zobaczyć będzie można między innymi prace z cyklu „Anonimowych portretów”, które obok cyklu „Inkarnacje” stanowią w biografii artystycznej Magdaleny Abakanowicz ważny etap jej twórczości. Towarzyszyć jej będzie materiał filmowy poświęcony biografii twórczej rzeźbiarki.

Prace Abakanowicz odcisnęły trwałe piętno i zrewolucjonizowały historię rzeźby. Artystka poprzez eksperymentalne zastosowanie tkaniny jako tworzywa, zmieniła sposób myślenia o kwestiach materiałowych w rzeźbie, a dzięki jej pracom jutowa tkanina organiczna stała się w rzeźbie materiałem porównywalnym z kamieniem czy drewnem. Jej nowatorskie rozwiązania były na tyle pionierskie i odkrywcze, że nazwano je od jej nazwiska abakanami. Gdy w 1965 roku na VIII Biennale w São Paolo w Brazylii, trzydziestopięcioletnia Abakanowicz zdobyła główną nagrodę Grand Prix, galerie i muzea całego świata zaczęły zabiegać o jej rzeźby: od Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Kioto po prestiżową londyńską Tate Modern Gallery.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 listopada (piątek) o godz. 18:30 w Bydgoskim Centrum Sztuki przy ul. Jagiellońskiej 47. Wstęp wolny. 

Ekspozycję oglądać będzie można do końca roku.

Fot. Wojciech Holnicki - Szulc