logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wartości europejskie na scenie – projekt dla młodzieży w Teatrze Polskim
Teatry z Bydgoszczy, niemieckiego Weimar i francuskiego Blois biorą udział w międzynarodowym projekcie Erasmus + skierowanym do młodych. Dzięki temu uczniowie mogą pogłębić swoją wiedzę dotyczącą polityki, kultury i szeroko pojętego dziedzictwa europejskiego.


Teatralny projekt badawczy „Post Europa“ ma za zadanie wspomóc nastolatków w samodzielnym i świadomym postrzeganiu polityki, a także w doświadczaniu i rozumieniu wartości europejskich. Projekt ma pozwolić na doświadczenie wspólnotowości Europy ponad podziałami oraz tworzyć warunki do artystycznego spotkania młodych ludzi, którzy chcą wejść w dialog. 

Projekt jest koprodukcją trzech instytucji kulturalnych: z Niemiec (Deutsches Nationaltheater Weimar), Polski (Teatr Polski w Bydgoszczy) i Francji (Blois) w ramach programu Erasmus+. Pierwszy pokaz pracy młodzieży w formie work in progress odbędzie się już 28 października 2018 r. o godz. 20.00 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. 

- Projektując wizję tego przedsięwzięcia, zależało mi, by młodzież z różnych krajów w ramach twórczych działań wymieniła się swoimi wizjami na temat przyszłości Europy - mówi koordynatorka projektu, pedagożka Deutsches Nationaltheater Weimar, Angelika Andrzejewski. - Skupiamy się tutaj na obecnej sytuacji społeczno-politycznej, ale przede wszystkim wychodzimy życzeniowo w przyszłość. To w końcu młodzi będą wkrótce ją kształtować i chciałabym, by mieli świadomość jak ważna jest ich aktywność w tym zakresie. 

Podczas trzech spotkań w trzech krajach młodzież w wieku 15-18 lat (sześć uczestników z każdego kraju) uczestniczy w warsztatach teatralnych, treningach tańca i ruchu oraz warsztatach literackich. Efektem półrocznej pracy będzie spektakl poruszający pytania: Jak znaleźć uniwersalny język i prowadzić dialog pomimo barier językowych i różnic kulturowych? Co wiemy o Europie? Jak postrzegamy wartości europejskie w naszym codziennym życiu? I w końcu, jak ma wyglądać Europa, w której chcemy żyć? 

Wypracowane wizje ukazane zostaną w spektaklu teatralnym, którego premiera odbędzie się w ramach Tygodnia Demokracji w Narodowym Teatrze w Weimarze (Deutsches Nationaltheater Weimar) z okazji 100. rocznicy uchwalenia konstytucji podczas zgromadzenia narodowego w Weimarze.