logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Zaduszki Jazzowe – polskie ikony jazzu w Teatrze Polskim
Andrzej Jagodziński Trio-Bach i Jeremy Pelt Quintet wystąpią na deskach bydgoskiego teatru w tradycyjnych Zaduszkach Jazzowych w ramach Bydgoszcz Jazz Festivalu. Hołd zmarłym artystom odda też Miejskie Centrum Kultury – w Ostromecku posłuchać będzie można aranżacji utworów m. in. Kory Jackowskiej czy Arethy Franklin w wykonaniu tria Nadolny – Cichocki – Biskupski


Zaduszki Jazzowe w ramach Bydgoszcz Jazz Festival rozpoczną się w Teatrze Polskim 1 listopada o godz. 19.00. Usłyszymy dwa koncerty: „Ikony polskiego jazzu: Andrzej Jagodziński Trio-Bach” oraz „Światowe koncerty gwiazd: Jeremy Pelt Quintet”.

Urodzony w Stanach Zjednoczonych Jeremy Pelt to jeden z najbardziej wyróżniających się młodych trębaczy w świecie jazzu. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu Down Beat, rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu Berklee College of Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band.

Pelt często występuje u boku cenionych zespołów jak: Roy Hargrove Big Band, The Village Vanguard Orchestra i Duke Ellington Big Band, jest także członkiem Lewis Nash Septet oraz The Cannonball Adderley Legacy z występującym gościnnie Louis Hayes. Jako lider, Pelt nagrał dziesięć płyt, koncertował na całym świecie z własnymi różnymi zespołami, pojawiając się na wielu festiwalach i estradach jazzowych.

Andrzej Jagodziński to znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych, ale sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył z udziałem muzyków swojego tria, wspaniałymi interpretacjami Chopina w latach 90-tych. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych jest jego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, a także Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany.

Zaduszki Jazzowe w Teatrze Polskim, 1 listopada, godz. 19.00. Bilety do nabycia w kasie Teatru lub na stronie www.teatrpolski.pl

Zaduszki w Ostromecku

Zaduszki jazzowe dobędą się także w Zespole Pałacowo – Parkowym w Ostromecku. Tam Miejskie Centrum Kultury zaprasza na koncert tria Nadolny – Cichocki – Biskupski.

Muzyka zespołu to jazzowy mainstream poparty kompetencją i wirtuozerią wykonawców. Większość repertuaru stanowić będą kompozycje artystów, którzy odeszli w tym roku do wiecznej orkiestry. Usłyszymy m.in. muzyczne wspomnienia takich artystów jak Tomasz Stańko, Jerzy Milian, Cecil Taylor, Aretha Franklin i jazzowe adaptacje piosenek Kory Jackowskiej. 

Zaduszki Jazzowe, Ostromecko, Pałac Nowy 2.11.2018, piątek, godz. 18.00,  wstęp wolny.