logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoszcz jest Polska. Weź udział w konkursie!Bydgoszcz jest Polska 1920 – to hasło przewodnie zbliżających się obchodów. Na dzisiejszej (5 września) konferencji prasowej ogłosiliśmy konkursy na dofinansowanie projektów i wydarzeń, oficjalny logotyp oraz okolicznościowy mural. Wszystko po to, by w sposób szczególny upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta.- Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy czas dla Bydgoszczy. Chcemy szczególnie upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce 20 stycznia 1920 roku, kiedy polskie wojska wkroczyły do miasta, a Bydgoszcz oficjalnie wróciła do Rzeczpospolitej. Budując lokalną tożsamość i dumę z naszego miasta zapraszamy do wspólnego świętowania oraz współorganizowania tych obchodów – mówił na dzisiejszej konferencji Michał Sztybel, zastępca prezydenta.

- W dniach 18-20 stycznia 2020 roku przygotowaliśmy szereg wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Świętowanie rozpoczniemy od Sylwestra Wolności, który będzie radosnym symbolem wejścia w Nowy Rok, tak jak to miało miejsce sto lat temu, gdy bydgoszczanie oczekiwali powrotu do Macierzy – dodał.
Przygotowując się do obchodów ogłaszamy konkursy, które mają towarzyszyć oficjalnym obchodom. Czekamy na inicjatywy mieszkańców, organizacji pozarządowych, uczelni i szkół, które mają pomysł jak oryginalnie upamiętnić te historyczne wydarzenia. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty i wydarzenia nawiązujące do obchodów. Twórca rocznicowego logotypu „Bydgoszcz jest Polska – 1920” otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Wkrótce ogłosimy także konkurs na okolicznościowy mural. Przypominamy także o trwającej zbiórce historycznych zdjęć z lat 1900 – 2000. Więcej informacji o akcji w tekście „Przynieś zdjęcie i podziel się historią”.

Konkurs „Bydgoszcz jest Polska 1920”
Czekamy na projekty, które uatrakcyjnią obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz. Organizując to historyczne wydarzenie czekamy na oryginalne i wyjątkowe koncepcje, które wpłyną na pozytywny wizerunek Bydgoszczy oraz będą kształtować lokalną tożsamość mieszkańców Bydgoszczy. Mogą to być: imprezy plenerowe, wydawnictwa, inscenizacje, wystawy,  przedsięwzięcia rozrywkowe, koncerty, spektakle teatralne i inne formy wyrazu. Pula środków w konkursie wynosi 200 tys. zł., a wydarzenia mogą odbywać się przez cały rok. Zwycięskie projekty mogą liczyć na dofinansowanie w kwotach 2,5, 5, 10, 20 i 30 tysięcy złotych.  Na wnioski czekamy do 25 października do godz. 10.
Szczegóły konkursu znajdują się TUTAJ.  
 
Konkurs na projekt oficjalnego rocznicowego logotypu  
Z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy ogłosiliśmy także konkurs na logotyp, który będzie oficjalną identyfikacją graficzną miasta związaną z obchodami w całym 2020 roku. Logotyp z oficjalnym hasłem „Bydgoszcz jest Polska – 1920” wyłoniony w konkursie będzie wykorzystywany do celów popularyzatorskich, promocyjnych i korespondencyjnych. Znajdzie się on m.in. na jednym z najwyższych budynków nieopodal Brdy, który obecnie przebudowywany jest na hotel. O wyborze logotypu zdecydują także mieszkańcy w głosowaniu internetowym. Na projekty czekamy do 4 października do godz. 10. Nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowała Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A..
Szczegóły konkursu znajdują się TUTAJ.

Link do prezentacji z konferencji prasowej znajduje się TUTAJ.

Konkursy promocyjne rozstrzygnięte26 imprez otrzyma wsparcie miasta na realizację przedsięwzięć. Dofinansujemy trzynaście projektów w ramach „Bydgoszcz Zaprasza” i tyle samo w ramach konkursu „Bydgoszcz. Dzieje się”.

 
Bydgoszcz Zaprasza

W ramach konkursu „Bydgoszcz Zaprasza” czekaliśmy na projekty, które w swojej formule i zakresie działań marketingowych wyjdą poza granice naszego miasta, przyciągną do Bydgoszczy turystów i widzów z zewnątrz i będą  promować nasze miasto w regionie i kraju.
W konkursie "Bydgoszcz Zaprasza" dofinansowanie otrzyma 13 projektów spośród 47 propozycji. Wśród wyróżnionych znalazły się zarówno nowe propozycje, jak i te, które cieszyły się powodzeniem w ubiegłych edycjach. Projekty, które otrzymały wsparcie to m. in. Pawbeats Orchestra w Bydgoszczy, „Tyczka na Wyspie”, Stunt Grand Prix 2019, Święto Starego Fordonu, Międzynarodowy Dzień Kajakarza, Polishopa Design Thinking Conference czy Bydgoskie Kuchnie Świata.
Łączna kwota dofinansowania na projekty „Bydgoszcz Zaprasza” to 560 tys. zł

Bydgoszcz. Dzieje się.
„Bydgoszcz. Dzieje się” to konkurs dla przedsięwzięć lokalnych, kształtujących tożsamość bydgoszczan. Liczyliśmy na propozycje projektów, które propagować będą wiedzę o walorach kulturalnych, krajobrazowych i gospodarczych Bydgoszczy. Chcemy pokazywać piękno i wyjątkowość naszego miasta, na nowo je odkrywać, angażować mieszkańców i lokalne grupy działania, a także aktywizować społeczność z poszczególnych dzielnic, ulic i osiedli Bydgoszczy.
W ramach „Bydgoszcz. Dzieje się” wsparcie otrzyma 13 projektów z 34 zgłoszonych propozycji. Są to m. in. 25 urodziny Mózgu – Sztuka Drogą do Wolności, Bydgoszcz Wciąga Legendarnie, Dzień nad Starym Kanałem, Bydgoskie Dywany Kwiatowe, Festyn Rodzinny „Śluzy” i wydarzenie coffArt.
Łączna kwota dofinansowania na projekty „Bydgoszcz. Dzieje się.” to 220 tys. zł.

Pełna lista projektów "Bydgoszcz Zaprasza" TUTAJ
Pełna lista projektów "Bydgoszcz. Dzieje się" TUTAJ

Regulamin konkursu "Bydgoszcz Zaprasza" TUTAJ
Regulamin konkursu "Bydgoszcz. Dzieje się" TUTAJ
Kryteria w konkursie "Bydgoszcz Zaprasza" TUTAJ
Kryteria w konkursie "Bydgoszcz. Dzieje się" TUTAJ

Koncepcja instalacji artystycznej z wykorzystaniem „kłódek zakochanych” wybrana!Na konkurs koncepcje instalacji  „Kłódki zakochanych” nadesłano 41 prac.
28 z nich spełniło wymagania formalne i zostało poddane wstępnej ocenie Komisji, która odrzuciła projekty, odbiegające od założeń konkursowych zarówno pod względem wizualnym jak i artystycznym, a także niemożliwe do realizacji z przyczyn technicznych.  
Konstrukcja nie mogła być związaną z konkretną, istniejącą zabudową.
Ostatecznie wytypowano osiem koncepcji, które zostały poddane głosowaniu internetowemu na stronie www.bydgoszcz.pl. Mieszkańcy Bydgoszczy decydowali o wyborze pięciu -  ich zdaniem - najciekawszych prac.
Spośród nich Komisja wybrała  zwycięską koncepcję, która ma szansę na odnalezienie swojego miejsca w przestrzeni miasta.

Wygrała praca Pani Justyny Wójcik oraz Pana Pawła Przybyły. Zwycięzcom gratulujemy!

 

Prace w kolejności punktów przyznanych przez Komisję Konkursową:

22TO9A wspólnego autorstwa  Justyny Wójcik i Pawła Przybyły z Bydgoszczy – 441 punktów

B52353 autorstwa ABSM Studio Jakub Surówka z Krakowa – 436 punktów

22K5GA – autorstwa Kamili Gołąbek z Raniżowa - 336 punktów

VH9A74 autorstwa Kingi Turczyńskiej z Poznania  – 300 punktów

AKA321  autorstwa Macieja Nitki z  Sopotu - 261 punktów

Na konkurs nadesłano prace w z różnych miast Polski (23 z Bydgoszczy, inne z Torunia, Krakowa, Wałcza, Poznania, Wrocławia, Gowarzewa, Raniżowa, Sopotu) oraz dwie z Niemiec.