logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bransoletki życia – zdalna opieka nad senioramiElektroniczne bransoletki umożliwiające szybkie wezwanie pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia będą dostępne dla bydgoskich seniorów. Od nowego roku niemal tysiąc takich urządzeń trafi do potrzebujących mieszkańców.

Bransoletka życia to nowy projekt w naszym mieście dedykowany osobom starszym. To opaska na rękę z przyciskiem SOS oraz czujnikiem upadku, dzięki której możliwe jest szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Nadajnik wysyła sygnał do centrum operacyjnego i w zależności od sytuacji – centrum wzywa karetkę lub osobę do pomocy.  Ponadto urządzenia te posiadają m. in. funkcję komunikacji głosowej, pozycji GPS i pomiaru tętna. Co ważne, usługa teleopieki jest całodobowa przez wszystkie dnie w tygodniu. 

W Bydgoszczy dostępnych będzie minimum 800 sztuk takich bransoletek – 500 w ramach wojewódzkiego programu teleopieki, a kolejne 300 pozyska miasto w ramach środków unijnych.  B

Program wystartuje w 2019 roku – wtedy też pojawi się informacja o naborze. 

Bransoletka życia to niejedyny projekt, który ma chronić zdrowie i życie najstarszych mieszkańców. Od dwóch lat bydgoscy seniorzy mogą korzystać z Bydgoskiej Koperty Życia. Została ona wymyślona po to, aby w razie zagrożenia życia służby medyczne mogły szybciej i łatwiej podejmować akcję ratunkową. Do tej pory rozdaliśmy 12 tys. takich Kopert. 

Ponadto, w Biuro ds. Zdrowia i Polityki Społecznej bydgoskiego ratusza realizuje programy darmowych szczepień dla seniorów. To m. in. szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom.