logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Program 300+ i 500+ - złóż wniosek przez Internet!



Od 1 lipca można już składać wnioski o przyznanie świadczenia „Dobry start” (tzw. wyprawka 300+). Można także składać wnioski na nowy sezon rozliczeniowy związane ze świadczeniem wychowawczym 500+. Zachęcamy do korzystania z elektronicznej formy składania powyższych wniosków – taka forma przyspiesza rozpatrzenie sprawy!

300+

Program „Dobry start” to 300 zł nieopodatkowanego wsparcia przeznaczonego na wyprawkę szkolną. Wyprawka 300+ przysługuje na dzieci rozpoczynające rok szkolny do ukończenia 20 roku życia (lub do 24 roku życia na dzieci niepełnosprawne). Wyprawka przysługuje  raz w roku bez względu na dochód rodziny.

Wnioski można składać w okresie 1 lipca - 30 listopada.

W lipcu wnioski można składać tylko elektronicznie
- przez stronę banku (tak jak wniosek o świadczenie wychowawcze 500+) oraz platformę emp@tia - empatia.mrpips.gov.pl
Od sierpnia wnioski można składać także papierowo. Wypłata świadczenia nastąpi do 30 września

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

500+

Informujemy również o możliwości składania wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (500+) na nowy okres 1.10.2018 - 30.09.2019 r.

500 zł wsparcia na częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka przysługuje na dzieci do 18 roku życia na drugie i kolejne dziecko w rodzinie świadczenie bez względu na dochód rodziny. Świadczenie na pierwsze dziecko przysługuje rodzinom spełniającym kryterium dochodowe - 800 zł miesięcznie na członka rodziny lub 1200 zł, jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne

Wnioski na nowy okres można składać od 1 lipca. W lipcu wnioski można składać tylko elektronicznie - przez stronę banku, platformę emp@tia empatia.mrpips.gov.pl,PUE ZUS, ePUAP oraz obywatel.gov.pl

Od sierpnia wnioski można składać także papierowo. Wypłata świadczenia nastąpi do 30 października.

Przez Internet szybciej!

Zachęcamy do korzystania z elektronicznej formy składania wniosków. Składanie wniosków przez internet jest proste i przyspiesza rozpatrzenie sprawy. Wniosek wpływa do urzędu nawet o miesiąc szybciej i jest wcześniej rozpatrywany. Ponadto system bankowy nie pozwoli złożyć niekompletnie wypełnionego wniosku - masz gwarancję, że wszystkie pola są uzupełnione i nie trzeba będzie uzupełniać ich w urzędzie. Może być jednak konieczne dołączenie później dodatkowych dokumentów, w zależności od sytuacji rodzinnej i dochodowej.
Jeśli nie wiesz, jak złożyć wniosek wejdź na stronę: https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/jak-zlozyc-wniosek-o-rodzina-500-plus-on-line/

https://www.mpips.gov.pl/DobryStart/jak-zlozyc-wniosek-o-dobry-start-online

Tych z Państwa, którzy chcieliby jednak złożyć wniosek w formie papierowej informujemy, że wnioski przyjmowane będą w godzinach pracy:
- w Punkcie Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Bydgoszczy w centrum handlowym Zielone Arkady
- w siedzibie Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Wojska Polskiego 65 i w fili w Fordonie przy ul. Emilii Gierczak 6